Průvodce webovými stránkami Česky  English  Deutsch  Patrola Šlapeto na facebook facebook
Hlavní stránka · Aktuálně · Koncerty · Pro pořadatele nové · Foto · Video · Kniha návštěv · Napsali o nás
Dostaveníčko s První republikou · Nové CD nové · Kontakt

V Praze se pod širým nebem uskuteční pocta Karlu Hašlerovi
(blesk.cz)
Karel Hašler Open Air

"Každý z vystupujících ve svých aranžích a své typické interpretaci přiblíží písně Karla Hašlera posluchačům v naší současnosti," uvedl Dolejš.

Akce navazuje na velký koncert v Lucerně v roce 2004, pořádaný ke 125. výročí jeho narození, a na odhalení jeho pomníku na Starých zámeckých schodech v Praze v roce 2009 u příležitosti 130. výročí Hašlerova narození.

Moderátorem bude Petr Rychlý, který vystupuje v roli Hašlera v divadelním představení Hašler od Pavla Kohouta v Divadle na Vinohradech. Koncertu se zúčastní také Hašlerův syn Thomas. Záznam akce bude vysílat Česká televize v říjnu 2018 u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu.

Karel Hašler se narodil 31. října 1879 v pražském Zlíchově. Učil se rukavičkářem, od roku 1897 hrál ve smíchovském divadle Pavla Švandy. V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu rolí. V roce 1916 však byl propuštěn pro nekázeň. Už před tím se ale začal živit svými písněmi. Během první světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. V roce 1919 otevřel vlastní hudební vydavatelství. Mezi jeho nejznámější písně patří Hoši od Zborova, Pětatřicátníci, Ta naše písnička česká, Čí je Praha? Naše!, Já mám holku od Odkolků, Strahováček či Podskalák.

Za druhé světové války Hašler i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, v srpnu znovu. V prosinci téhož roku zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.

Zdroj:

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-zajimavosti/495034/v-praze-se-pod-sirym-nebem-uskutecni-pocta-karlu-haslerovi.html