Průvodce webovými stránkami Česky  English  Deutsch  Patrola Šlapeto na facebook facebook
Hlavní stránka · Aktuálně · Koncerty · Pro pořadatele · Foto · Video · Kniha návštěv · Napsali o nás
Stáhněte si prosím:  Chytila Patrola (CD) nové · Dostaveníčko s První republikou · Kontakt

Vzpomínání na Karla Hašlera. V sobotu na Hradčanském náměstí v Praze
(denik.cz)
Karel Hašler

Jedinečný koncert Karel Hašler Open Air se dnes večer uskuteční na Hradčanském náměstí v Praze. Naváže na vystoupení v Lucerně v roce 2004, pořádané k 125. výročí Hašlerova narození a na odhalení jeho pomníku na starých zámeckých schodech v Praze v roce 2009 při příležitosti 130. výročí narození.

Akce by měla být připomínkou jeho tragické smrti, od níž uplynulo v prosinci minulého roku pětasedmdesát let. Pro popularizaci díla tohoto velikána, jehož písničky žijí dodnes, je ale zvolen až tento termín, který je pro konání open air koncertů příznivější.

Moderovat bude Petr Rychlý

Jeho dramaturgem je Radan Dolejš, muzikolog a propagátor Hašlerovy tvorby. S přizvanými hosty přiblíží jeho písně v nových aranžích nejen současné generaci posluchačů. Kromě Patroly Šlapeto se mohou příchozí těšit na Ivu Pazderkovou, Markétu Konvičkovou, Martinu Bártu (účastnice Eurovision Song Contest 2017), Václava Noida Bártu s kapelou, Ondřeje Gregora Brzobohatého s kapelou, Jarka Nohavicu, Slzu, Petra Bendeho, Richarda Tesaříka, Františka Segrada a smyčcové trio Inflagranti.

Moderátorem večera bude herec Petr Rychlý, který vystupuje v roli Hašlera ve stejnojmenné inscenaci podle textu Pavla Kohouta v Divadle na Vinohradech. Koncertu, který bude trvat dvě hodiny a vstup na něj je zdarma, se zúčastní i Hašlerův syn Thomas Hasler, žijící v Baltimore (USA). Česká televize pořídí z akce záznam, který odvysílá v říjnu 2018 u příležitosti stého výročí vzniku samostatného československého státu.

V roce 1903 byl přijat do ND Karel Hašler se narodil 31. října 1879 na pražském Zlíchově. Učil se rukavičkářem, od roku 1897 hrál ve smíchovském divadle Pavla Švandy. V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu rolí pro nekázeň byl však v roce 1916 propuštěn. Roku 1908 se oženil se sestrou klavíristy a hudebního skladatele Rudolfa Frimla.

Během první světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. Za druhé světové války zpíval i přes zákaz vlastenecké písně. Začátkem roku 1941 jej poprvé zatklo gestapo. V prosinci téhož roku zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.

Mezi jeho známé songy patří Čí je Praha? Naše!, Ta naše písnička česká, Já mám holku od Odkolků, Pětatřicátníci, Podskalák, Strahováček či Po starých zámeckých schodech.

Zdroj:

https://www.denik.cz/hudba/vzpominani-na-karla-haslera-20170930.html