Průvodce webovými stránkami Česky  English  Deutsch  Patrola Šlapeto na facebook facebook
Hlavní stránka · Aktuálně · Koncerty · Pro pořadatele · Foto · Video · Kniha návštěv · Napsali o nás
Stáhněte si prosím:  Chytila Patrola (CD) nové · Dostaveníčko s První republikou · Kontakt

facebook facebook

Natočeno už dvacet písní projektu Karel Hašler 125. Mezi sólisty září výkony Jitky Molavcové, Petra Muka, Franty Segrada, Leony Machálkové, Vaška Postráneckého a Josefa Zímy. Hlas a obraz smutně zesnulého Karla Zicha doprovodí v Lucerně Spirituál kvintet.
V příštích dnech budou spuštěny webové stránky akce KH 125 pořádané 6.10.2004 od 20:00 v pražské Lucerně a to na internetové adrese www.karelhasler.cz. Od 6.9. budou volně v prodeji lístky na koncert.

Vydání se upravuje do 31.7.2004 do 12:00 hod.

Karel Hašler 125

Stav projektu

Natočeno už dvacet písní projektu Karel Hašler 125. Mezi sólisty září výkony Jitky Molavcové, Petra Muka, Franty Segrada, Leony Machálkové, Vaška Postráneckého a Josefa Zímy. Hlas a obraz smutně zesnulého Karla Zicha doprovodí v Lucerně Spirituál kvintet.

Bolestně nás všechny zasáhla ztráta jednoho z iniciátorů projektu Karel Hašler 125, Karla Zicha :

 " Za všechny Patroláky vyjadřuji hlubokou soustrast nad úmrtím Karla Zicha, báječného kamaráda a přítele, vždy se zájmem víc o druhé než o sobě, skromného, vzdělaného a pracovitého parťáka, který nejde nahradit. Karle, t ak ať máš i v nebi hezký koncerty a mezi hosty Elvise i Hašlera. Tvůj Radan "

V těchto dnech proběhlo několik jednání mezi Radanem, Karlem Hozou a Jiřím Tichotou, jak k natočenému Karlovu hlasu dotočit celý Spirituál kvintet. Bohužel z plátna k nám v Lucerně 6.10. nebude zpívat a mluvit jen Karel Hašler.

V příštích dnech budou spuštěny webové stránky akce KH 125 pořádané 6.10.2004 od 20:00 v pražské Lucerně a to na internetové adrese www.karelhasler.cz. Od 6.9. budou volně v prodeji lístky na koncert.

Archivní objevy

Soustavnou a skoro denní badatelskou péčí Radana a Gusty Oplustila byla v těchto dnech objeven originální rukopis Karla Hašlera s písní " O panu aktuáru Ignácovi " . Tato píseň není nikde vedena mezí dílky Karla Hašlera, ale je vedena jako píseň !!! Ta smutná Míly Beránka a Jiřího Červeného ještě z období tzv. hradeckých písniček ( 1908 - 1910 )obou studentů. Že se jedná o ohlas na staropražské písničky Karla Hašlera je zřejmé, ale je také možné, že se jedná o prvotní nápad Hašlerův hradečáky zpracovaný v píseň. karel Hašler často také interpretoval v té době i písně jiných autorů. Každopádně jedna sloka písně v jeho rukopise chybí.Ale řešení téhle hašlerovské hádanky se už asi nidky nedovíme. Podotýkáme, že první svazek Hašlerových staropražských písniček spatřil světlo světa v roce 1910 u vydavatele Mojmíra Urbánka, a že v témž roce se datuje vznik spolupráce hradecké skupiny vedené Jiřím Červeným s Karlem Hašlerem při přípravě programu kabaretu Lucerna.

Zároveň jsme se všichni stali pilnými čtenáři brožury VELKÉ DÍTĚ Dodi Pražského z roku 1942, kde Hašlerův režisér líčí mnoho veselých a samotným Hašlerem iniciovaných příhod ze zájezdových turné 1939-1940. Ve sborníku jsou i dvě vlastenecké Hašlerovy básně. Pro čtenáře patroláckého Infernetu zveřejňujeme přepisy zachovaných básnických textů. I zde je možné, že tyto básně psal Karel Hašler již kolem roku 1918, a v roce 1939 našly jen znovu aktuální uplatnění. BUĎTE S NÁMI A INFERNETUJTE !!!

O panu aktuáru Ignácovi ...

I.

Tichým letním podvečerem vane vůně z luk

a v aleji pod hradbami slyšet kroků zvuk.

Pan Ignác tam s pannou Bětou,

nad hlavou jim stromy kvetou,

srdce se jim láskou chvěje,

sny jim rostou do náděje.

Agátovou álejí, když se domů vracejí,

vojáci v kasárnách svůj štreich troubějí.

II.

Přes koruny akátu přešlo mnoho jár

z Ignáce se zatím stal už pam aktuár,

hlava jeho stříbrem vzvétá,

dávno v hrobě panna Běta,

sám teď chodí alejemi,

teplý večer hlavu mámí,

agátovou álejí, zas milenci chodějí,

a vzpomínky tichounce zpět se vracejí.

Karel Hašler... jeden z ranných rukopisů

Pro naše čtenáře připojujeme ještě dvě básně Karla Hašlera, které si chystal na dny osvobození, až konečně skončí německá okupace :

Karel Hašler / Teď Hlavy vzhůru

Teď hlavy vzhůru ! K práci seřaďme se !

Nám ruce nesmějí přec odpočívat !

Skončena revoluce, z bojů přelaďme se,

kdo bude dělat, tomu naše VIVAT !

Jsme zase svobodni, dejme se chutě k dílu,

setřeme všechny chmury na svých skrání,

jen v pilné práci ukažme svou sílu

a český národ nezahyne na ní !

 

Karel Hašler/Jediná strana

Jen jednu stranu vždy jsem znal,

tu ze které jsem vyšel,

do níž mne táta zapsat dal,

hned jak jsem na svět přišel,

Jen jednu stranu u nás znám,

do které každý patří,

co milionů je nás tam

a všichni sestry, bratři !

Ta strana ze všech jediná

vždy znova bude růsti

a udeří-li hodina,

nikdo ji neopustí !

Tu stranu nerozbijí nám,

ni hromy, ani blesky !

Jen jednu stranu u nás znám

a tou je NÁROD ČESKÝ !

Psáno 1939 v červenci....takto popsáno v brožuře Dódi Pražského

Pokračují dále....... veselé historky i patos nad brachem do nepohody, který se ze svého nejdelšího turné už nikdy nevrátil.

 

Patrola a Mělník - červenec 2004

Patrolácké turné v Mělníku 5.7.-24.7.2004 navštívilo hodně přes 20.000 spokojených diváků. V rámci statistik nutno podotknout, že se žádný z hudebníků neopil, všichni jezdili na představení na minutu včas a podle zájmu diváků se přidávalo, a to i přes délku představení 2 hodiny 10 minut čistého času. Další koncertní aktivity PATROLY propuknou hned na konci srpna a budou nepřetržitě pokračovat až do začátku října, kde se PATROLA na několik dnů přestěhuje do pražské Lucerny v rámci natáčení pořadu Karel Hašler 125.

 

Patrola a web

Na četná přání a stížnosti našich čtenářů musíme bohužel konstatovat, že Radan doplňuje svůj Deníček velmi sporadicky, jen jak mu čas dovolí. Ale brzy by měl být doplněn duben a březen 2004. Dál se uvidí. Děkujeme všem našim čtenářům za neuvěřitelně krásnou návštěvnost našeho webu, která v tomto týdnu již přesáhla 239.000 clicků.

Hašler ZÁŘÍ

4.9.2004 se na velkém pódiu na pražském Ovocném trhu uskuteční celodenní festival na podporu vzniku pomníku Karla Hašlera s názvem Hašler září. Akce se uskuteční pod vedením zkušené dramaturgyně Aleny Heinové a manažera skupiny Šlapeto Jiřího "Síby" Hötzela, bude trvat od 10:00 do 21:00 hod. a vystoupí na ní kromě Šlapeta, Věra Nerušilová, písničkářka a šansoniérka Jana Rychterová, členové divadla Jana Hrušínského ( D.Sajlerová, D.Gondík a O.Brousek ml. ) s ukázkami hudební komedie " S poklonou, Karel Hašler ", Sestry Havelkovy, Jiří Suchý, prof. Jíra a Rudolf Pellar, jihičeský soubor Archeus, taneční škola Betty, táborští Pouličníci, pan Šťastný s flašinetem a pan Kleňha s citerou, moderátoři Robert Tamchyna a František Novotný a další a další a další.... Všichni účinkující vystupují bez nároku na honorář. V rámci večerního programu měla také vystoupit skupina Patrola s Robertem Papouškem. Účast tohoto souboru osobně zakázal Předseda Občanského Sdružení Písničkář pan Ivo Zelenka. Naopak souhlasil s tím, že Šlapeto vystoupí na akci Karel Hašler 125. spolupořádané skupinou Patrola, a že od pořadatelů této akce převezme pro Občanské Sdružení Písničkář šek na 25.000,- Kč sloužících na podporu vzniku pomníku Karla Hašlera. Tuto, pro nás,  nepochopitelnou událost necháváme zcela bez komentáře. Soudný čtenář si udělá názor jistě sám. Fandové Patroly nás 4.9. 2004 neuvidí na pražském Ovocném trhu, ale můžou za námi vyrazit od 14:00 do Benátek nad Jizerou a od 20:00 do kulturního domu v Rakovníku.

P.S. V Radanově červencovém Deníčku naleznete Pohádku o trpaslíčkovi o jedné naší kamarádky, která vás jistě pobaví, poučí a přestanete se divit v podstatě čemukoliv. :):):)

Další vydání našeho INFERNETU očekávejte na začátku září, zatím :

Buďte s námi a INFERNETUJTE !!!